Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem w każdym mieszkaniu, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczową rolę pełni podczas aranżacji. Dzięki niemu można kształtować przestrzeń. Jakie oświetlenie do mieszkania wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas takich zakupów?

Idealnie dopasowane

Rozmieszczenie poszczególnych lamp warto starannie zaplanować. Pamiętajmy, że oświetlenie może pełnić różne role, także inaczej powinno wyglądać w kuchni, a inaczej w sypialni czy domowym biurze. Światło należy dopasować nie tylko do wnętrz, ale przede wszystkim do swoich potrzeb, upodobań oraz trybu życia domowników.

Kilka źródeł światła w pomieszczeniu

W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Podstawa to lampa sufitowa, która będzie oświetlać całe pomieszczenie, choć należy pamiętać również o oświetleniu punktowym, miejscowym czy dekoracyjnym. Ważne jest to, żebyśmy byli w stanie korzystać z lamp uwzględniając okoliczności, daną sytuację. W końcu innego światła będziemy potrzebować podczas czytania książki, oglądania telewizji czy przyjmowania gości w salonie. Należy mieć na uwadze nie tylko rodzaj lamp, ale też barwę światła. W tym wypadku zasada jest prosta – im cieplejsza barwa, tym bardziej będzie sprzyjać relaksowi, chłodniejsze lepiej sprawdzą się podczas pracy przy komputerze.

Oczywiście, bardzo ważną kwestią jest również wygląd oświetlenia. Obecnie mamy do wyboru lampy designerskiehttp://blue-light.com.pl/ – zarówno do salonu, kuchni, jak i łazienki. Wybierajmy takie oświetlenie, które będzie dopełniać wystrój wnętrza. Lampa może uzupełniać aranżację, chociaż można zastosować również odwrotną zasadę, mianowicie może przełamywać koncepcję.

Lampy dekoracyjne

Chociaż do głównych zadań lamp należy oświetlenia mieszkania, to lampy designerskie mogą również pełnić funkcję ozdobną. Wśród oświetlenia dekoracyjnego na pewno trzeba wymienić lampy podłogowe, które doskonale sprawdzają się w sypialni, pokojach dziecięcych czy salonach. A także lampy typu kinkiety, które mogą doświetlać obrazy, rośliny, meble, ogólnie zakamarki, które po zmroku nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nowoczesne oświetlenie daje naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych – można wybierać lampy designerskie o prostych, geometrycznych kształtach, po kryształowe żyrandole, które sprawdzą się we wnętrzach glamour.

Jakie żarówki wybrać?

Dla naszych oczu najlepsze jest oświetlenie dzienne, przy takim świetle dużo łatwiej można się skupić na wykonywanych obowiązkach, oczy się nie męczą, są mniej podrażnione. Oświetlenie naturalne wpływa pozytywnie na wzrok oraz na nasze samopoczucie, niestety na zewnątrz coraz szybciej zapada zmrok, także sztuczne światło jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeżeli pracujemy w domu, przesiadujemy przed książką, warto wybierać lampy o jaśniejszych, zimnych barwach. Gdy pomieszczenie ma sprzyjać relaksowi, dobrym przykładem jest sypialnia albo salon, można zastosować światło o barwie żółtej, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego.

Warto mieć na uwadze swoje zdrowie, przede wszystkim zdrowie swoich oczu – trzeba dostosować natężenie i barwę światła do czynności, które wykonujemy.

Wybór oświetlenia do domu wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak może się wydawać. Trzeba dokładnie przemyśleć sprawę, dobrze rozplanować rozmieszczenie oświetlenia i dopilnować, aby żarówki miały odpowiednią moc i barwę. Oczywiście lampy należy dopasować do swoich potrzeb oraz potrzeb domowników, dzięki temu mieszkanie będzie komfortowe w użytkowaniu i chętnie będziemy spędzać w nim czas.