Osoba, która ma to szczęście, że nie zmaga się z wrodzoną wadą wzroku, przeważnie nie myśli na co dzień o kontroli swoich oczu. Tymczasem już dzieci w wieku szkolnym zaczynają miewać pewne problemy z widzeniem. Czy da się temu zapobiec?

Wizyty u okulisty – komu i jak często bywają potrzebne?

Zaleca się, aby wzrok sprawdzać już małym dzieciom – najpóźniej przed zerówką, w której najmłodsi uczniowie zaczynają poznawać pewne podstawy, jak np. litery i cyfry. Pozwala to ustalić, czy oczu młodego człowieka nie trzeba wspomóc, przynajmniej tymczasowo, okularami.

Jeśli jednak rodzice widzą już u młodszego dziecka pewne objawy wskazujące, że pociecha gorzej widzi – najbardziej rozpoznawalny jest zez, ale powinno też zaniepokoić przechlanie głowy i zbyt częste mrużenie oczu – wtedy o wizycie u okulisty trzeba pomyśleć wcześniej.

Dziecko objęte opieką okulistyczną, powinno odwiedzać okulistę w terminach wskazanych przez tego lekarza – zazwyczaj jest to raz na rok lub pół roku.

Dobry okulista Gliwice, taki jak Pryzmat – http://pryzmat-okulistyka.pl/, wytłumaczy rodzicom, z jakim problemem w widzeniu zmaga się ich dziecko, jakie ma potencjalne szanse na pełne lub choć częściowe wyleczenie i jakie kroki będzie trzeba – w ramach leczenia – podejmować w przyszłości.

Problemy ze wzrokiem u dorosłych

Osoby, które nigdy nie miały stwierdzonej żadnej wady wzroku, zazwyczaj dość długo odpychają od siebie myśl, że wraz z wiekiem ich oczy mogą zacząć niedomagać. Jeśli ktoś wykonuje zawód, w którym bardzo intensywnie używa oczu – czyli np.m.in. długo przesiaduje przed komputerem – powinien badać sobie wzrok znacznie częściej, niż przewidują to badania okresowe, na które kieruje go co kilka lat pracodawca.

Każdy dobry okulista Gliwice powie, że w takich przypadkach najlepiej badać wzrok przynajmniej raz na rok, jeśli oczy same nie zaczynają dawać niepokojących objawów, jak np.:
– coraz częstsze problemy z akomodacją,
– kłopoty z odczytywaniem małych czcionek,
– częste zmęczenie, szczypanie oczu,
– problemy z widzeniem podczas zapadania mroku.
W takich przypadkach do okulisty należy zgłosić się tak szybko, jak to możliwe. Czasem wystarczą wtedy krople do oczu, witamina A lub zmiana diety oraz odpoczynek, innym razem okulary.

Jak znaleźć dobrego okulistę?

Ktoś, kto dopiero ma zacząć chodzić do okulisty, jest zazwyczaj zainteresowany dobrym specjalistą, do którego równocześnie nie trzeba bardzo długo czekać, jeśli idzie się na wizytę na NFZ.

Każdy dobry okulista Gliwice ma swoich stałych pacjentów, którzy będą go chętnie polecać. Warto więc pytać członków rodziny i znajomych, jeśli wiadomo, że któryś z nich przynajmniej od pewnego czasu sam chodzi do takiego lekarza lub ma w rodzinie kogoś, kto musi być na stałe pod opieką specjalisty od oczu.

W dzisiejszych czasach okulistyka jest bardzo dobrze rozwiniętą dziedziną medycyny. Już choćby tak przyziemna sprawa jak właściwy dobór okularów oraz dostosowanie ich do czyjegoś wyglądu, stały się wręcz podstawą okulistyki oraz optyki. Trzeba pamiętać, że potrzeba wspomagania oczu okularami lub szkłami kontaktowymi to dzisiaj już nie wyrok i skazanie się na niewygody, a realna pomoc dla naszych oczu.