Zaćma to choroba oczu, która przez większość z nas kojarzona jest z osobami starszymi. Niestety nie zawsze tak jest. Badania wskazują, że coraz więcej młodych osób jest narażonych na pojawienie się zaćmy, która wywołać mogą nie tylko standardowe przyczyny tj. naturalny proces starzenia się komórek organizmu, lecz również sytuacje, działania, z którymi tej choroby nie utożsamiamy. Jakie ma zaćma przyczyny? Przeczytasz o tym w naszym artykule lub pod adresem: http://alfamedycyna.pl/zacma-przyczyny-objawy-leczenie/

Zaćma przyczyny i charakterystyka choroby

Zaćma określana jest także mianem katarakty (od łacińskiego słowa cataracta). Jest to choroba oczu, która objawia się stopniowym zmętnieniem soczewki, co w konsekwencji prowadzi do utraty jej przejrzystości, wskutek czego stopniowo traci się ostrość widzianego obrazu. Bardzo często osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się na pojawiające się przed oczami zamglenia, które są typowym objawem. Według statystyk zaćma może dotyczyć nawet około 27 milionów ludzi na świecie. Wszystkie objawy związane z rozwijającą się zaćmą zależą od stopnia jej zaawansowania, przy czym zwykle na samym początku rozwoju tej choroby nie zauważa się żadnych niepokojących objawów.
Jednym z objawów zaćmy może być jednooczne podwójne widzenie, a także zaburzenia ostrości widzenia przy silnym świetle. Wśród najczęściej obserwowanych objawów (a także najbardziej charakterystycznym) jest biała barwa źrenicy oka, łatwa do rozpoznania, szczególnie u osób starszych.

Zaćma przyczyny jej rozwoju u młodych osób

Zaćma jest nie tylko chorobą osób starszych, lecz może pojawić się też i u młodych. Zwykle jednak ma ona zupełnie inne podłoże.

U wielu młodych osób, pierwsze objawy zaćmy bardzo często mylone są z typowymi wadami wzroku, ponieważ większości osób doskwierają podobne objawy, a wśród nich stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Jednak w przypadku zaćmy nie ma możliwości skorygowania nieprawidłowego widzenia, tak więc dobór coraz to mocniejszych okularów czy soczewek na nic się zda. Tego typu działania mogą jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby.

U ludzi młodych, zaćma zazwyczaj pojawia się w wyniku:
– urazu lub stanu zapalnego oka,
– jako powikłanie po przewlekłych chorobach typu cukrzyca,
– praca wykonywana w warunkach szkodliwych,
– bezpośredni kontakt oczu z substancjami drażniącymi, w tym np. z chemikaliami,
– przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza sterydów),
– niekiedy zaćma może być też chorobą wrodzoną.

Zaćma polekowa (tzw. zaćma toksyczna)

Zaćma polekowa, jak nazwa wskazuje, pojawia się na skutek przyjmowanie niektórych leków. Nie zawsze jest to zjawisko, które objawia się w trakcie przyjmowania laków, czasami bowiem mogą się one jedynie przyczynić do szybkiego rozwoju choroby. Wśród leków zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy wymienia się przede wszystkim sterydy, które stosowane są do leczenia różnego rodzaju schorzeń opartych na przewlekłym procesie zapalnym. Zaćma polekowa jest dość popularna, dlatego też osoby, które muszą na stałe przyjmować sterydy, a ich zastąpienie innymi lekami nie wchodzi w grę, często mają wdrożoną terapię polegającą na modyfikacji dawek sterydów. Takie działanie znacznie opóźnia ewentualny rozwój zaćmy w przyszłości. Jeżeli chcemy zasięgnąć więcej informacji, w Internecie wystarczy wpisać frazę np. zaćma przyczyny, a znajdziemy wiele ciekawych artykułów na ten temat.