Dobra księgowa Gliwice

Prowadzenie księgowej działalności gospodarczej to zadanie, które wymaga znajomości wielu przepisów prawnych i norm obowiązujących w naszym kraju. Osoby decydujące się na ukierunkowanie swojej przyszłości na księgowość powinny odznaczać się sumiennością i starannością, ponieważ ich pomyłki mogą niejednokrotnie mieć znaczące odbicie na konsekwencjach danej firmy.

Praca księgowej wydaje się świetnym rozwiązaniem na przyszłość szczególnie ze względu na zarobki, co w obecnych czasach jest głównym motywem działania wielu ludzi. Stabilność finansowa i wysokie zarobki to aspekty życia, do których człowiek nieustannie dąży. Czym jednak jest praca księgowej? Jak uzyskać certyfikat księgowej? I jakie zarobki można uzyskać? Za przykład może posłużyć nam księgowa Gliwice: http://ksiegowy.gliwice.pl/.

Na czym polega praca księgowej?

Księgowa może zostać zatrudniona do prowadzenia działu księgowości w firmie i koordynowania spraw administracyjnych. Bardzo często jest ona także pośrednikiem między bankami czy innymi instytucjami urzędowymi a firmą. Jednak niekoniecznie musi ona wykonywać swój zawód w siedzibie przedsiębiorstwa.

Księgowa może także otworzyć swoje biuro rachunkowe na przykład w domu i z tego miejsca prowadzić wszelkie sprawy związane z działalnością firm. Z reguły, prowadząc własną działalność gospodarczą, ma ona zazwyczaj kilka firm mniejszych i większych pod opieką lub wykonuje pojedyncze zlecenia od osób prywatnych takie jak:
– obliczanie składek,
– wypełnienie deklaracji podatkowej,
– przygotowanie analizy finansowej.

Jak uzyskać certyfikat księgowej?

Księgowa Gliwice, aby uzyskać certyfikat potwierdzający umiejętności prowadzenia księgowości, musi spełnić kilka podstawowych wymagań, które obligować ją będą do starania się uzyskania poświadczenia. Do takich warunków należą:
– dwa lata praktyki w zawodzie księgowości, zdany egzamin państwowy, oraz wykształcenie co najmniej średnie,
– trzy lata praktyki w prowadzeniu księgowości i wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku rachunkowości,
– trzy lata praktyki w prowadzeniu księgowości oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości.

Jak widać, posiadanie minimum średniego wykształcenia jest obowiązkiem, aby uzyskać certyfikat. Jednak w 2013 roku nastąpiła deregulacja przepisów i od tego czasu nie ma konkretnego kierunku, który musi zostać ukończony przez księgową. Nie zmienia to faktu, że aby mieć wystarczającą wiedzę i łatwiej wdrożyć się w zawód jest mieć ukończona szkołę ekonomiczną.

Ile zarabia księgowa?

Księgowa może pochwalić się zarobkami średnimi na poziomie 4 tysięcy złotych brutto. Natomiast panowie mogą liczyć na stawkę o 200 złotych brutto więcej. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników rzutujących na wysokość wynagrodzenia.

Swoje znaczenie ma miejsce pracy, czy to duże miasto, czy raczej małe miasteczko. Także bez znaczenia nie pozostaje praca po godzinach, gdzie oprócz pełnego etatu księgowa Gliwice wykonuje jeszcze inne zlecenia, które wysyłają klienci indywidualni oraz firmy.